Nauka niemieckiego – jak zacząć i co zrobić, aby się uczyć?

NAUKA NIEMIECKIEGO - SÓWKA Edukacja dla Biznesu Sp. z o. o.

Niemiecki to język, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nie tylko jest on jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, ale także jest używany w wielu międzynarodowych korporacjach oraz instytucjach. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na naukę tego języka, co przekłada się na popyt na kursy językowe, a także na materiały edukacyjne i narzędzia do nauki online.

Jak zacząć naukę niemieckiego?

Jeśli chcesz nauczyć się niemieckiego, warto zacząć od podstaw. Podstawową wiedzą o języku niemieckim są słownictwo i zwroty codzienne, które umożliwią nam nawiązanie kontaktu. Przyda się już na wczesnym etapie podstawowa wiedza o budowie zdania, by prawidłowo je skomponować.

Bardzo często typowa “kalka” z ojczystego języka może okazać się niezrozumiała dla osoby niemieckojęzycznej. Na takie różnice nauczyciel powinien zwrócić uwagę już na początkowym etapie, by osoba ucząca się języka nie nabrała złych nawyków. Jeśli nie zamierzamy czytać powieści w oryginale lub podjąć się studiów filologicznych, a zależy nam przede wszystkim na komunikacji w życiu codziennym, należy od początku skupić się na poszerzaniu słownictwa. Przy komunikacji codziennej nie musimy budować zdań wielokrotnie złożonych, stosować finezyjnych konstrukcji i wszystkich czasów gramatycznych. Komunikacja codzienna to krótkie zdania, mające na celu przede wszystkim przekazanie informacji a nie popisywanie się elokwencją. Dlatego warto uczyć się możliwie jak najwięcej słownictwa i komponować z niego zdania.

Bardzo ważna jest nauka kontekstowa, nie uczymy się wyrwanych pojedynczych słówek (np: lista słówek do nauki) lecz słów obudowanych w zdanie i najlepiej w kontekście sytuacyjnym. Czyli części ciała np: w piosenkach, dialogach ( rozmowa u lekarza, czy pogawędka sąsiada itp..). Jest mnóstwo materiałów w sieci z naturalnym (czyli funkcjonującym aktualnie) słownictwem – scenki, bajki, historyjki, filmiki które można wykorzystać na zajęciach z nauczycielem omawiając dialogi i słownictwo.

Jakie metody nauki warto wykorzystać?

Podczas nauki języka niemieckiego warto wykorzystać różne metody nauki, w tym:

  1. Kursy językowe – to jeden z najpopularniejszych sposobów nauki języka niemieckiego. W Polsce działa wiele szkół językowych oferujących kursy dla początkujących oraz zaawansowanych. Uczestnictwo w kursie daje wielu osobom dodatkowa motywację do nauki, jest grupa z którą nawiązujemy relacje i pogłębianie wiedzy staje się wspólnym celem. Często uczestnictwo w kursie jest dla ucznia odbierane jako przyjemne a zarazem wartościowe spędzenie czasu. 
  2. Samodzielna nauka z książek i materiałów online – jeśli preferujesz samodzielne podejście do nauki, warto wykorzystać książki oraz materiały dostępne online, takie jak aplikacje mobilne, strony internetowe oraz filmy edukacyjne. Nawet w przypadku samodzielnej nauki warto zadbać o prawdziwy dialog z osobą niemieckojęzyczną. To pozwala na sprawdzenie swoich umiejętności i działa niezmiernie motywująco do dalszej nauki. Osoby z “gatunku” tzw. samouków powinny od czasu do czasu wykupić kilka godzin konwersacji np: w szkole językowej lub poszukać w internecie osób, z którymi mogą porozmawiać np: w formie online. 
  3. Nauka z native speakerem – jeśli masz możliwość, warto skorzystać z nauki z native speakerem, czyli osobą, która posługuje się niemieckim na co dzień. Taka forma nauki pozwala na szybszą naukę języka oraz nauczenie się poprawnej wymowy. Zajęcia z native speakerem w przypadku młodzieży czy osób dorosłych okazują się najbardziej efektywne, dopiero po opanowaniu podstaw z nauczycielem polskojęzycznym. Dzieci w okresie przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, uczą się języka przez naśladownictwo, dlatego zanurzanie ich w otoczenie obcojęzyczne przynosi najlepsze efekty (im częściej tym lepiej). Natomiast dzieci, młodzież i osoby dorosłe podchodzą do nauki innego języka bardziej analitycznie, zachodzi w głowach tłumaczenie na język ojczysty, porównywanie, analiza.. Osoba dorosła potrzebuje taki język zrozumieć – jak jest zbudowany, jaka jest jego logika itp. Stąd bardziej efektywne jest, gdy zaczną naukę z lektorem polskojęzycznym, który da tą logiczną podbudowę a dopiero  w dalszym etapie  rozwijają umiejętność komunikacji z native speakerem. 
  4. Immersion – to metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w język niemiecki, np. poprzez wyjazd do Niemiec czy uczestnictwo w kursie językowym w kraju niemieckojęzycznym. Immersion zapewnia nam stały (często, dużo) kontakt z językiem, a jak wiadomo im częściej tym lepiej, tym skuteczniej. Pobyt w kraju niemieckojęzycznym pozwala nam osłuchac się z melodią języka, wyczulić się na niuanse. Osoby “osłuchane” o wiele łatwiej wyłapują znane im słowa z rozmów. 

Podsumowanie

Nauka języka niemieckiego może przynieść wiele korzyści, np. umożliwić pracę w międzynarodowych korporacjach, łatwiejszą komunikację w podróży oraz możliwość nawiązania kontaktów z osobami z innych krajów.

Nauka języka to proces, który wymaga czasu oraz wysiłku i przede wszystkim systematyczności i wytrwałości. W nauce języka obcego nie ma jednej uniwersalnej najbardziej skutecznej metody.  Ważna jest różnorodność metod i form pracy. Warto eksperymentować, bo monotonia nudzi nasz mózg, a to co nudne i rutynowe nie budzi zainteresowania. Brak różnorodności form nauki czyni ją mniej skuteczną i wydłuża czas osiągnięcia oczekiwanych efektów. Trzeba pamiętać o tym, że nauka języka nigdy nie jest procesem zakończonym. Jeśli chcemy być niemieckojęzyczni musimy zaprzyjaźnić się z tym językiem na całe życie. Nie używany język będzie ulegał zapomnieniu, dlatego trzeba tą umiejętność pielęgnować zapewniając sobie stały kontakt (filmy, teksty, podcasty itp..). Tak więc jeśli chcesz mówić biegle po niemiecku, ten język powinien stać się Twoim hobby. 

Jeśli szukasz sprawdzonej szkoły językowej, która pomoże Ci w nauce niemieckiego, to koniecznie musisz poznać SÓWKĘ! Oferujemy kursy języka niemieckiego, które są dostosowane do potrzeb każdego ucznia, niezależnie od poziomu zaawansowania czy wieku.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli, którzy mają bogate doświadczenie w nauczaniu języków obcych. Dzięki temu, możesz mieć pewność, że kurs będzie prowadzony profesjonalnie, a Ty będziesz miał dostęp do najlepszych narzędzi i materiałów do nauki języka niemieckiego. Nauczyciele SÓWKI rozumieją także jak ważne jest podtrzymywanie Twojej motywacji, by nie skończyło się na “słomianym zapale”, byś nie poddał się po pierwszych napotkanych trudnościach. Statystyki pokazują, że wielu uczniów “wypala” swój zapał na etapie podstawowym, ponieważ (jak mówi niemieckie przysłowie) “Aller Anfang ist schwer – każdy początek jest trudny”. W Sówce wiemy jak wesprzeć ucznia w tym najtrudniejszym okresie, bo wiemy, że po pierwszych trudnościach przychodzą zawsze efekty, które dają satysfakcję i “adrenalinę” do dalszej nauki.   

SÓWKA oferuje różnorodne kursy, które dostosowane są do potrzeb i celów uczniów. W ofercie znajdziesz kursy ogólnodostępne, intensywne oraz specjalistyczne, które pomogą Ci w osiągnięciu wymarzonych celów.

PROPONOWANE POSTY

tytuł artykułu - 6 korzyści płynących z nauki języka
Artykuły

6 Korzyści płynących z nauki języka

Otwórz drzwi do swobodnej komunikacji, fascynujących podróży i rozwoju osobistego! Nauka języka to klucz do odblokowania potencjału międzynarodowego. Znajomość języków obcych umożliwia nawiązywanie głębszych relacji, rozwijanie kariery zawodowej i eksplorację fascynujących kultur. To także trening mózgu, który poprawia zdolności poznawcze i elastyczność umysłu. Nie czekaj dłużej – dołącz do naszej szkoły językowej SÓWKA i odkryj świat języków, który otworzy przed Tobą nowe perspektywy i możliwości!

Czytaj więcej »