JAK UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE – WSZYSTKO O DOBRYCH NAWYKACH PODCZAS NAUKI.

Przełomy stycznia i lutego oraz lipiec a czasem wrzesień to jedne z najcięższych okresów dla studentów w roku akademickim. Jest to czas sesji, gdzie przez poszczególne kolokwia trzeba zaliczyć wszystkie przedmioty  w danym semestrze. Dużo studentów na samą myśl o sesji czuje stres i martwi się o to w jaki sposób zaliczą egzaminy. Jest to też trudny czas dla młodzieży szkół średnich. Często w tym czasie mamy kumulację sprawdzianów, testów i zaliczeń, bo zbliża się czas wystawiania ocen semestralnych.

By móc efektywnie pracować = uczyć się przy natłoku zadań i terminów trzeba naukę zaplanować i zadbać, by sam proces uczenia się przebiegał w warunkach i porze dla nas optymalnej. W ten sposób unikniemy nieefektywnego „ślęczenia nad książkami”,  które nas nie tylko zdemotywuje, ale także wyczerpie fizycznie i umysłowo. Warto więc przeanalizować nasze wskazówki i według nich zaplanować swoją naukę.

1. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie nauki

Chyba nikomu nie trzeba powtarzać, że systematyczna nauka jest o wiele skuteczniejsza niż zakuwanie po nocy dzień przed egzaminem. Nawet największą książkę czy ogrom notatek można rozbić na mniejsze części dzięki czemu ich nauka będzie o wiele prostsza i przyjemniejsza. Nauczenie się 100 stron przez jedną noc wydaje się dość ciężkim zadaniem, lecz jeśli zaczniesz tydzień wcześniej wystarczy, że nauczysz się około 15 stron każdego dnia.
W ten sposób nie tylko utrwalisz wiedzę, lecz zminimalizujesz stres związany z egzaminem ze względu na odpowiednie przygotowane do kolokwium. Systematyczna i sukcesywna nauka sprawia, że wiedza w znacznie lepszy sposób jest przyswajana przez mózg, który poprzez tworzenie nowych połączeń neuronalnych magazynuje wiedzę, którą w danej chwili jesteś w stanie odtworzyć.

2. Znalezienie swojej optymalnej pory do nauki

Są osoby, które uwielbiają się uczyć po nocy. Są też osoby, które nie wyobrażają sobie zapamiętania nawet jednego zdania na pamięć po godzinie 22. Każdy z nas posiada swój wewnętrzny zegar biologiczny, którego to warto słuchać. Przetestuj różne pory dnia pod kątem nauki i zobacz, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Być może noc poświęcona na naukę dzień przed egzaminem jest z góry skazana na porażkę, ponieważ o wiele skuteczniej uczysz się z rana? Ustalenie optymalnego czasu nauki, który jest ściśle powiązany z biologicznym rytmem pracy i czuwania każdego człowieka umożliwia efektywne przyjmowanie wiedzy oraz jej późniejsze odtworzenie.

3. Skupienie się na nauce i eliminacja dystraktorów

Stres jest nieodłączną częścią zaliczenia egzaminu. W momencie kiedy coś jest dla nas ważne, siłą rzeczy odczuwamy stres. Bardzo często studenci popełniają błąd i skupiają się na samej myśli o egzaminie zamiast na nauce. „A może wykładowca nie będzie miał humoru? A może nie da tych samych pytań co  pierwszej grupie? A co jeśli zrobi test wielokrotnego wyboru?” – taki dialog wewnętrzny wzmocni stres, a uwierz mi – w stresie jest się bardzo ciężko uczyć. Przygotuj się najlepiej jak potrafisz do egzaminu i nie myśl o nim zbyt wiele, ponieważ nie masz wpływu na to, jakie pytania pojawią się na kolokwium. Ludzki mózg pracuje najefektywniej w momencie gdy jego uwaga skupiona jest na wykonywaniu jednej czynności. Wszelkie zewnętrzne dystraktory powodują rozproszenie uwagi oraz występowanie niepożądanego efektu koktajl party.

4. Ograniczenie używania komputera i mediów społecznościowych

Bardzo często podczas nauki korzystamy z komputera. Wikipedia czy wyszukiwarka Google są wspaniałymi narzędziami usprawniające proces nauki. Niestety, Internet jest pełen pokus i „chwilka” poświęcona na sprawdzenie portalu społecznościowego może przerodzić się w godzinną rozmowę ze znajomymi. Najlepiej używać tylko wyszukiwarki Google, z otwartą jedną zakładką by nie ulegać pokusie wchodzenia na inne strony. Pamiętaj, w tym przypadku komputer ma być narzędziem ułatwiającym proces nauki, a nie źródłem rozrywki.

5. Ustalone okresy nauki i przerwy

Podobno człowiek potrafi efektywnie się uczyć przez około 45 minut bez robienia przerwy. Później efektywność spada, zaczynamy zapominać co przeczytaliśmy i o wiele trudniej nam się na czymś skoncentrować. Systematyczne przerwy są tak samo ważne sam proces nauki więc nie zapominaj o tym! Ustal regularne przerwy, najlepiej 10 minutowe. Podczas przerwy warto się przewietrzyć, przejść się kawałek, oderwać wzrok od monitora. Przerwa spędzona przed komputerem nie jest najlepszym pomysłem.

6. Wyznaczanie sobie nagród

Nauka do poszczególnych egzaminów jest procesem, który prowadzi do jakiegoś wyniku. Bardzo fajnym pomysłem jest wymyślenie sobie nagrody, którą przyznamy sobie w momencie zaliczenia wszystkich egzaminów. Nie wiem co Cię motywuje, ale wizja spędzenia tygodnia na nartach bądź udanie się na dobrą imprezę skutecznie zmotywowałoby mnie do nauki. Pamiętaj, jesteśmy tylko ludźmi, a z natury lubimy być nagradzani. Bądź ze sobą szczery i ustal nagrodę, którą przyznasz sobie po zaliczeniu wszystkich egzaminów.

7. Odpowiednie warunki do nauki

O powodzeniu w nauce w dużej mierze decydują warunki, w jakich się do niej zabieramy. Zaciszne miejsce i dobre oświetlenie – o tym trzeba pomyśleć przede wszystkim. Mózg ludzki, aby prawidłowo funkcjonować podczas pracy intelektualnej, powinien być dobrze zaopatrzony w energię w postaci tlenu i glukozy, warto więc pamiętać o przewietrzeniu pokoju, w którym się uczymy, oraz zadbać o coś słodkiego. Osiągnięcie prawidłowej koncentracji podczas nauki wiąże się ze stanem odprężenia umysłu. Napięcie fizyczne i psychiczne muszą zostać wyeliminowane, a ich miejsce powinno zająć przyjemne odprężenie, podobne do tego, w jakim znajdujemy się tuż po przebudzeniu albo przed zaśnięciem. Wtedy mózg jest najbardziej chłonny. Aby wywołać taki stan, wystarczy przed nauką zamknąć oczy i przez chwilę posłuchać ulubionej, relaksującej muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PROPONOWANE POSTY

tytuł artykułu - 6 korzyści płynących z nauki języka
Artykuły

6 Korzyści płynących z nauki języka

Otwórz drzwi do swobodnej komunikacji, fascynujących podróży i rozwoju osobistego! Nauka języka to klucz do odblokowania potencjału międzynarodowego. Znajomość języków obcych umożliwia nawiązywanie głębszych relacji, rozwijanie kariery zawodowej i eksplorację fascynujących kultur. To także trening mózgu, który poprawia zdolności poznawcze i elastyczność umysłu. Nie czekaj dłużej – dołącz do naszej szkoły językowej SÓWKA i odkryj świat języków, który otworzy przed Tobą nowe perspektywy i możliwości!

Czytaj więcej »